Yaşam

Otonom Drone ile Türkiye’de İlk Kargo Teslimatı

Kargo taşımacılığı dünyada hızla otonom sistemlere doğru ilerlerken en yaygın çözümdür. otonom dronlar ortaya çıkar. Drone ile kargo taşımacılığı gelişmiş ülkelerde şimdiden kullanılmaya başlanırken, geçtiğimiz gün Türkiye için de bir unsura imza atıldı.

En büyük nakliye şirketlerinden biri Yurtiçi KargoTürkiye’de ilk kez Otonom drone ile kargo teslimatı ilan edildi. Teslimat anına ait görselleri de paylaşan firma, ilk teslimatın Ankara’da gerçekleştiğini belirtti.

Yurtiçi Kargo’nun otonom drone ile kargo teslim ettiği anlar:

()

Videodan da görebileceğimiz gibi drone ile teslim edilen kargo adres yerine yerel bir kargo istasyonuna teslim ediliyor. Kargo, sonra bu istasyondan alıcı tarafından alındı.

Yurtiçi Kargo Genel Müdürü: “2023 yılı Yurtiçi Kargo’da otonom teknolojilerin yılı olacak”

Genel Müdür Fatih Önyol, kargo uçağı ile ilgili tüm yatırımları yapmaya başladıklarını açıkladı. Önyol, önümüzdeki dönemde devletin konuyla ilgili düzenlemesini bekleyeceklerini belirterek, Hukuki süreç tamamlandığında drone ile teslimatlara başlanacak.söz.

Otonom kara araçları da kargo teslimine başlayacak:

“2023 yılında otonom drone projemizle başladığımız bir diğer insansız kargo aracı, kara taşıtı entegre edeceğiz. Bu sayede drone ile kargo dolabına teslim edilen bir kargo, insansız bir kara aracı ile bir plazaya teslim edilecek. Bu plazada çalışan Yurtiçi Kargo robotu, ilgili kargoyu insansız kara aracımızdan alıp alıcısına teslim edebilecek.”

Otonom kargo robotları plazalarda da kullanılabilir:

“Projelerimizden biri de yerli üreticilerle çalışmalarımızı hızlandırdığımız kargo robotları üzerine olacak. Plazalardaki asansörlere entegre olabilen ve internet üzerinden iş emri alabilen otonom robotlarımız ile özellikle iş merkezlerinde iletişim departmanlarının yükünü azaltacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu