Haber

Sinop’ta eski eşini boğarak öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis

Sinop’un Boyabat ilçesinde eski eşini boğduğu iddiasıyla yargılanan sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Birol Çaylak, Boyabat Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilgi Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmaya merhum Zeynep Gıcık’ın ailesi ve avukatları da katıldı.

Duruşmada sanık ve maktul avukatlarının ifadeleri alındı.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanığa eski eşi Zeynep Gıcık’tan “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme sanıkların cezalarında “haksız tahrik” ve “iyi hal indirimi” uygulamadı.

Merhum Gıcık’ın avukatı Nilda Baltalı, duruşmanın ardından gazetecilere verdiği demeçte, yaşamı boyunca birçok kez katil hakkında şikayetçi olduğunu söyledi.

Olayda tasarım unsurlarının oluştuğunu düşündükleri için temyize başvuracaklarını belirten Baltalı, “Aslında tasarım verilseydi aynı ceza verilecekti, bir daha olmayacaktı. Zeynep’in çabasının ortaya çıkmasını istiyor. Zeynep, uzaklaştırma kararı için defalarca devletten koruma talebinde bulundu: “Bir hayat kurmak ve hayatta kalmak için çok uğraştı. Bu çabanın değerli olduğunu düşünüyoruz. Emsal karar için başvuruda bulunacağız.” sözlerini kullandı.

Boyabat’ta 7 Nisan 2022’de eski eşi Zeynep Gıcık’ı kemerle vurarak öldüren eski eşi Birol Çaylak tutuklandı.

korkut-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu