Haber

CHP Milletvekili Gaytancıoğlu arı ölümlerine karşı çiftçileri uyardı

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçilerin kanola bitkisinin ilaçlama saatlerine dikkat etmesi gerektiğini belirterek, yanlış ilaçlamanın arı ölümlerine neden olabileceğini söyledi. Bugün arı dostu ilaçlar var. Bunlar biraz pahalı ama petrol sıkıntımız olduğu için kullanımları için desteğe ihtiyacımız var. Çiftçinin de parası var. “Bu nedenle bu dönemde ilaçlamaya dikkat edelim. Mümkün olduğunca gece ilaçlama yapalım” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bugün Edirne’de çiçek açan kanola tarlasında yaptığı açıklamada çiftçileri arı ölümlerine karşı uyardı. Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“GECE İLAÇINI YAPALIM”

“Kanola yağ bitkisi olduğu için değerli, Türkiye bitkisel yağlarda net ithalatçı. Diğer ülkelere yılda 3-4 milyar döviz ihraç ediyoruz. Hamuru çok değerli, yüzde 50 yağ var ama risk şu ki. Pas hastalığı hem kanolada hem de diğer bitkilerde görülebiliyor.Bunlar biraz değerli ama yağ eksiğimiz olduğu için kullanımı konusunda desteğe ihtiyacımız var. Çiftçinin de para kazanması gerekiyor. Bu nedenle bu dönemde ilaçlamaya dikkat edelim. Mümkün olduğunca geceleri ilaçlayalım çünkü rüzgarla diğer tarlalara bulaşabiliyor ve önemli çatışmalar oluyor. Gördüğünüz gibi. her kanola üzerinde uçan arılar.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

suloglu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu